בראשית - ביתר עילית

ביום י"ט באב התש"מ (8.8.1980) החליטה ממשלת ישראל החלטה עקרונית - על הקמת העיר החרדית ביתר עילית, על אדמות מדינה. בתום סדרת דיונים עקרוניים הוטל על משרד הבינוי והשיכון להתחיל בהליכי תכנון, ומיד לאחר השלמתם לצאת לביצוע עבודות התשתית והבניה. שמונה שנים ארכו בין החלטה, תכנון ועד לשלב המעשה. בראשית שנת 88 החלו בקרקע עבודות הפיתוח, לאחריהן בעבודות הבניה. המתאכלסים הראשונים חנכו את דירותיהם בקיץ תש"נ (1990).

מה שהחל כפתרון דיור מוזל לזוגות צעירים, הפך עד מהרה להצלחה מסחררת ומקום רצוי לכתחילה. ומני אז ועד עצם היום הזה - נמשכים גלי האכלוס. הביקוש הרב נמשך למרות המצוקה שיצרו ההקפאות עקב האילוצים המדיניים.

שלוש גבעות מרכיבות את העיר, ביניהן ואדיות חקלאיות. ראשונה הוקמה גבעה א', אחריה גבעה ב', וכיום כבר החלו עבודות ההקמה של גבעה ג', שתצטרף אי"ה בקרוב.

נכון להיום, מתגוררות בביתר עילית כ-8,000 משפחות שהן כ-55,000 נפש כ"י, על שטח של כ-4,300 דונם, והיד עוד נטויה לאכלוס מאות משפחות נוספות כבר במהלך השנה הקרובה, וכן בשנה שלאחריה.

קצב הילודה הגבוה בעיר מביא לנתון מדהים - 66%  מהתושבים הם ילדים ובני נוער עד גיל 18. על פי הלמ"ס, קצב הגידול בביתר עילית הינו הגבוה ביותר בכל יהודה ושומרון. גם מאזן ההגירה של העיר הינו חיובי בכל שנותיו.

למרות מיקומה הגיאוגרפי מעבר לקו הירוק, הרי שביתר עילית נחשבת לאחד הריכוזים החרדים המבוקשים ביותר בארץ. מדורי הנדל"ן והכלכלה בתקשורת, מדווחים על קצב גבוה של מכירות, לצד עלייה רצופה של שווי הדירות בעיר.                                                                                                                                                   

בנייה של בניינים

בנייה של בניינים